PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
P.W. ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W PUSZCZY MARIAŃSKIEJ
Ekstremalna Droga Krzyżowa

W noc z piątku na sobotę (12/13 kwietnia 2019 roku) albo w dzień, w sobotę 13 kwietnia zapraszamy na wyjątkową Drogę Krzyżową.
Nocna Droga Krzyżowa rozpocznie w piątek 12 kwietnia Mszą o godz. 18:00, a po niej odprawa w sali pod kościołem.
Zaś Drogę Krzyżową w dzień rozpoczniemy w sobotę 13 kwietnia Msza św. o godz. 7.00. Po niej chętni wyruszą samodzielnie lub w bardzo małych grupach w 34 km Drogę Krzyżową.
Trasę tę można przebyć samodzielnie do czego zachęcamy lub rodzinnie w ciszy na modlitwie. Osoby które chciały by wziąć udział, ale przeraża je długość trasy mogą ją pokonać na rowerze. Zachęcamy osoby które chcą wziąć udział w tego rodzaju drodze krzyżowej aby wcześniej na swój telefon ściągnąć aplikację "EDK" - Ekstremalna Droga Krzyżowa. Dzięki tej aplikacji otrzyma się rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej, które będzie można odsłuchać albo odczytać przy poszczególnych stacjach. Rozważania są również do pobrania na stronie EDK w zakładce "rozważania". Dla osób które nie będą miały aplikacji rozważania będą wydrukowane i przygotowane przy stacjach. Na odprawie będą także rozdawane mapki i opis trasy. Warto mieć z sobą telefon na który potrzeba ściągnąć jedną z 3 aplikacji zawierających trasę EDK.
Osoby, które chciałyby wyruszyć i przejść Drogę ale nie mogą rozpocząć jej o godz. 7:00 - mogą w sobotę 13 kwietnia wyruszyć w dowolnej chwili (z założenia należy ta drogę odbywać nocą - ale można i tak).

Koniecznie:
-
przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); najlepiej wszystko do jednego plecaka,
-
weź z sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilkustopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych,
-
miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe),
-
sprawdź lokalną prognozę pogody,
-
poinformuj bliskich o planowanym wyjściu,
-
zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi; pamiętaj, że w EDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia,
-
przemyśl jak wrócisz po Ekstremalnej Drodze Krzyżowej,
-
zapoznaj się ponownie z przebiegiem i charakterem wybranej trasy
Warto:
-
przygotować sobie własny drewniany krzyż,
-
mieć kijki do wędrówek pieszych (np. do nordic walking),
-
wziąć ze sobą GPS, pliki z wgranymi śladami tras można ściągnąć ze strony
-
mieć mapę obszaru, po którym przebiega trasa EDK
Pamiętaj także, iż zbyt duży ciężar na plecach to większe obciążenie i większe zmęczenie podczas drogi.

Czym jest ekstremalna Droga Krzyżowa?
Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych. Ta droga krzyżowa to zmierzenie się z sobą – idąc w samotności i trudzie dość długi odcinek (34 km). Każdy idzie sam swoim rytmem wsłuchując się w rozważania ale i w to co Bóg w czasie drogi mówi poprzez myśli.
Kiedy jest ekstremalna Droga Krzyżowa?
Zapraszamy na nią w piątek 12 kwietnia 2019 roku. Wyruszamy po wieczornej Mszy świętej o godzinie 18.00. Jeśli ktoś nie ma odwagi iść w nocy (choć zachęcamy do tego) można iść w dzień. Rozpoczniemy w sobotę 13 kwietnia Mszą św. o godz. 7:00..
Po Mszy świętej każdy sam swoim rytmem pójdzie owe 34 km – 14 stacji by na końcu pojawić się w Nowym Kościele i wielbić Boga. Jeśli komuś nie odpowiada ta godzina można rozpocząć te drogę w dowolnym czasie.
Dla kogo jest ekstremalna Droga Krzyżowa?
Dla każdego! Osoby małe mogą pokonać ją wraz z rodzicami. Osoby starsze lub takie którym sił brak może warto pokonać ją na rowerze. Zachęcamy by przebyć tą drogę w samotności – jednak te osoby które się boja niech pójdą z kimś zachowując względne milczenie by Bóg mógł mówić.
Co zabrać na ekstremalną Drogę Krzyżową?
Wygodne buty, ciepłe ubranie, smartfon (ściągnąć aplikacje EDK – tu są rozważania i będzie do pobrania mapka), coś do picia… Nie zapomnij zabrać krzyża!

Rozważania pozwolą Ci w pełni przeżyć Ekstremalną Drogę Krzyżową. Pomogą Ci one w walce z wyzwaniem jakim jest Ekstremalna Droga Krzyżowa. Można je pobrać tutaj lub wejść na stronę http://www.edk.org.pl/rozwazania.html i pobrać albo ściągnąć na swój tel aplikacje EDK i tam pobrać rozważania które będzie można odczytać lub odsłuchać

Trasa Drogi Krzyżowej
odcinek 1 odcinek 1 – dł. 1000m
Idziemy przez ogród zakonny, przechodzimy przez mostek na Korabiewce i dochodzimy do ul. Akacjowej, skręcamy w prawo (kierunek Bartniki, Długokąty). Idziemy cały czas asfaltem. Tuż za ostrym zakrętem, po prawej stronie drogi mamy kapliczkę przy której jest stacja 1.
odcinek 2 – dł. 2500m
Idziemy dalej ul. Akacjową do końca Puszczy Mariańskiej, na końcu, kiedy na horyzoncie pojawi się już tablica oznaczająca koniec Puszczy Mariańskiej, skręcamy w lewo (kierunek Długokąty Małe). Na początku Długokątów przy nr 41 jest kapliczka – tu jest stacja 2.
odcinek 3 – dł. 8000 m (trudny odcinek przez podmokłe pola)
Idziemy dalej prosto w kierunku torów (nie idziemy już asfaltem przez wioskę, lecz prosto, w pole). Dochodzimy do torów, skręcamy w prawo i idziemy przez pole wzdłuż torów. Po drodze mijamy stary przejazd kolejowy. Nie przechodzimy jednak przez niego. Idziemy dalej prosto wzdłuż torów, aż do używanego przejazdu kolejowego. Przechodzimy przez przejazd i już drogą asfaltową przez Długokąty Małe idziemy w kierunku Michałowa. Po drodze, po lewej stronie drogi jest kapliczka - to jest stacja 3.
odcinek 4 – dł. 900m
Idziemy dalej w kierunku Michałowa i na skrzyżowaniu naprzeciwko OSP Michałów mamy stacje 4.
odcinek 5 – dł. 2500m
Skręcamy w prawo (kierunek Wygoda) idziemy przez Michałów (numery domów rosną) dochodzimy do Drogi 719 (Żyrardów – Skierniewice) przechodzimy przez nią i dalej idziemy Wygodą ul. Woskowa aż do skrzyżowania. Na skrzyżowaniu jest kapliczka – tu jest stacja 5.
odcinek 6 – dł. 1900m
Skręcamy w lewo (kierunek Olszanka) idziemy Wygodą ul. Mariańską. Na końcu Wygody (przy ul. Mariańskiej nr 11) nie idziemy główna droga lecz schodzimy z asfaltu i idziemy w kierunku Olszanki (a nie Puszczy Mariańskiej) Idziemy ul. Tańskiego dochodząc do sióstr Imienia Jezus (Olszanka 37). Wchodzimy na posesję sióstr i po prawej stronie Domu Zakonnego sióstr mamy kapliczkę. To jest stacja 6.
odcinek 7 – dł. 1500m
Po wyjściu od sióstr idziemy dalej prosto dochodząc do krzyżówki na której skręcamy w prawo (kierunek Zator). Idziemy przez Olszankę i dochodzimy do Zatora. Tam w połowie wioski po stronie prawej jest kapliczka przy nr 23 – tu jest stacja 7.
odcinek 8 – dł. 2600m
Idziemy dalej przez Zator i dochodzimy do krzyżówki na której skręcamy w lewo (kierunek Wola Polska). Idziemy drogą przez mostek i dochodzimy do krzyżówki (trasa Puszcza – Mszczonów), która przechodzimy prosto. Idziemy w kierunku Nowej Huty. Na początku przy Nowa Huta 25a jest kapliczka – tu jest stacja 8.
odcinek 9 – dł. 1300m
Idziemy prosto (nie idziemy przez Nową Hutę lecz dalej w las w kierunku Studzieńca). Po drodze mijamy Cmentarz Studzieniecki (chwila modlitwy za pochowanych) i dochodzimy do Studzieńca. Tu jest kaplica a przy niej stacja 9.
odcinek 10 – dł. 2100m
Idziemy dalej prosto w kierunku Pniowego po lewej stronie mamy Kościół w Studzieńcu (na końcu terenu Zakładu Poprawczego nie skręcamy w lewo, ale idziemy cały czas prosto w kierunku Pniowego. Dochodzimy do krzyżówki w Pniowem, przy której jest - tu jest stacja 10.
odcinek 11 – dł. 1000m
Skręcamy w lewo i idziemy asfaltem przez Waleriany dochodząc do Kościoła w Walerianach – stacja 11
odcinek 12 – dł. 1500m
Dochodzimy do skrzyżowania (Skierniewice – Żyrardów) idziemy do świateł przez które przechodzimy i dalej idziemy przez Waleriany w kierunku Mrozów. Idziemy chodnikiem, mijamy mostek, droga zacznie skręcać ostro w prawo. Tuż za zakrętem po stronie lewej na polance będzie kapliczka – tu jest stacja 12.
odcinek 13 – dł. 4800m (najtrudniejszy odcinek)
Od stacji wracamy na drogę asfaltową, idziemy dalej przez Mrozy (kierunek Jesionka) aż do końca miejscowości. Na końcu skręcamy w lewo w ul. Graniczną. Idziemy długi odcinek ta ulicą aż do momentu gdy po stronie Jesionki będzie ul. Sosnowa, wtedy my skręcamy w ścieżkę leśną oznakowana jako szlak koloru niebieskiego. Należy trzymać się tego szlaku! Aż dojdziemy do Bud Zaklasztornych ul. Podleśnej (tzw. Psia Górka) tu jest stacja 13 – przy kapliczce
odcinek 14 – dł. 2000m
Idziemy dalej szlakiem niebieskim ( a nie ulicą ! ) aż dojdziemy do Nadleśnictwa, a dalej do drogi Puszcza – Radziwiłłów (cały czas niebieskim szlakiem przez las) . Po dojściu do drogi skręcamy w lewo (kierunek Puszcza). Po dojściu do cmentarza w Puszczy wchodzimy na jego teren, przy krzyżu głównym na cmentarzu jest stacja 14. Główny krzyż znajduje się od strony, z której przyszliśmy, pośrodku cmentarza.
odcinek 15 – dł. 200m
Na koniec Drogi Krzyżowej należy wejść do Nowego kościoła by odprawić stację 15 i podziękować Bogu za otrzymane łaski. Będzie otwarta kruchta.

Zanim zdecydujesz się wziąć udział:
-
Zapoznaj się z poniższymi informacjami na temat EDK zawartymi tu i na stronie http://www.edk.org.pl/ i zdecyduj, czy chcesz podjąć wyzwanie. Odpowiedź na najczęściej pojawiające się pytania możesz znaleźć w FAQ
-
Ekstremalna Droga Krzyżowa polega na pokonaniem w nocy wybranej trasy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami. W naszej parafii będzie możliwość przejścia (lub przejechania rowerem) tej trasy również w dzień 1 kwietnia (rozpoczynamy mszą św. w starym Kościele o godz. 9:00
-
Ma charakter indywidualny, podczas przejścia wybraną trasą, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, jesteś zdany wyłącznie na własne siły.
-
Uczestnictwo ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Biorące w niej udział robisz to na własną odpowiedzialność.
-
Zapoznaj się z przebiegiem tras i oceń, czy jesteś w stanie przejść jedną z nich. Opisy znajdziesz tutaj
-
Decydując się na udział bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za wszelkie sprawy związane z tym wydarzeniem.
Poruszanie się na trasie
-
W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji.
-
Zgodnie z prawem EDK ma charakter długiego, indywidualnego przejścia.
-
Nie planuj nadmiernie długich postojów.
-
Na trasie, a szczególnie na fragmentach tras prowadzących poboczem jezdni należy zachować szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego. Poruszać się można w grupach mniejszych niż 10-cio osobowe.
-
Rozważnie zajmuj miejsce na stacjach i postojach, aby inni mogli także znaleźć przestrzeń na przeczytanie rozważań i krótką modlitwę.
-
W niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska.

Każdy kto bierze udział w EDK warto by na swój telefon ściągnął przynajmniej dwie aplikacje:
-
pierwsza to aplikacja EDK w której znajdziesz ważne informacje ale przede wszystkim rozważania do poszczególnych stacji. Rozważania można ściągnąć na telefon by później albo odczytać albo odsłuchać przy poszczególnych stacjach. Aplikacja do pobrania w sklepie play.google.
druga potrzebna aplikacja to aplikacja z trasą EDK i tu polecamy:
-
-
Traseo po ściągnięciu i uruchomieniu tej aplikacji należy wejść w menu - trasy w pobliżu - później szukaj (ikonka lupy) i w miejsce kodu trasy należy wpisać 133841 i wybrać EDK Puszcza Mariańska
-